Temiz Sıcak Su Tesisatı

Malzeme tasarrufu sağlar

  • 2020-09-04

1. Duvar içinde kalan kullanma sıcak su ve sirkülasyon boruları üŸzerine ısı yalıtımı yapılmalıdır. Isı kaybı azalır, yazın bina içine ısı kazancı olmaz.
2. İyi bir boylerde aranması gerekli šözellikler:
a. YŸüksek sıcak su Ÿüretim kapasitesi
b. Hijyen
c. Lejyoner hastalığına karşı termik dezenfeksiyon imkanı
3. Boylerli binalara ayrıca şofben veya termosifon monte edildiğinde sıcak su soğuk suya, soğuk su da sıcak suya karışmaktadır.
a. Dairelerin sıcak ve soğuk su girişlerine ek valf montajı teorik olarak sorunu çöšzmekle birlikte, pratik olarak ek valf kaçırdığı için sorun devam etmektedir.
b. Sıcak su tesisatı boru bağlantısı mimaride çözŸüm sağlamak şartı ile, aşağıdaki gibi yapılmalıdır.
4. Boyler ile kullanma noktası arasındaki mesafe 12 metreyi geçerse Hollanda normlarına gšöre, kullanma suyu sirkŸülasyon pompası koymak gerekir.
5. Mimari planlamada boyler banyoların altına yerleştirilirse sirküŸlasyon pompasına ihtiyaç olmayabilir.
6. Boylerlerde kapalı genleşme deposu kullanılması šönerilir. Aksi halde emniyet ventilinden dışarı su atılacaktır.
7. Kullanma suyu sirküŸlasyon pompasının alışma süŸrecinde kaybedilen ısı maliyeti yüŸksektir. Çö‚šzüŸm, kullanma suyu sirküŸlasyon pompasının otomatik panelin zaman saatinden kumanda almasıdır. …Örneğin konutlarda bu pompa gece 11 ile sabah 6 arasında durmalıdır. Müstakil evlerde ve iş yerlerinde, kullanılmayan güŸndüz saatlerinde bile, kullanma suyu sirkŸülasyon pompası çalıştırılmamalıdır.
8. Yoğuşmalı kazanların drenajını pis su borusuna direkt bağlamayın. Kanalizasyondan gelebilecek metan gazı patlamaya neden olabilir. Bunun için;
a. 40 cm. yüŸkseklikte sifon yapılmalıdır.
b. Sifon üŸst ucu serbest olmalı, conta kullanmamalı ve drenaj suyu bir huni ile sifona akmalıdır.
9. Bakır borular akış doğrultusunda çelik borudan sonra yerleştirilmelidir. Aksi halde çelik boru öšnüŸndeki bakır boru su ile çöšzüŸnerek, çelik Ÿüzerine šçöker ve buraları delinir.
10. ǂek valfler kapanınca ses yapmayacak cinsten olmalıdır. Bunun için disk tipi contalı çek valfler tavsiye edilir.
11. Uzun ve dŸüz sıcak su ve sirküŸlasyon hatlarına kompansatöšr takılmalıdır. YŸüksek yapılarda bu borulara her 10 katta bir kompansatöšr konulmalıdır.
12. Boyler kullanma suyu devresinde galvanizli boru ve pirinç şiber vana kullanılmalıdır. Siyah boru kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sayfamızı Paylaşın